Paličkování

Go to content

Main menu

o autorce

Narodila jsem se  v roce 1958 v Přerově. Do tajů paličkování mne v osmnácti letech zasvětila maminka , která se tuto krajkářskou techniku učila v rodinné škole. Chtěla jsem umět víc, ale z dostupných knih se mi nedařilo vše pochopit a převést do praxe. V tu dobu jsem bohužel nenašla odvahu přihlásit se do kurzu paličkování, který vedla paní Marie Pytlíčková pod tehdejším Okresním kulturním střediskem Přerov až do roku 1997.

V roce 1998 jsem naštěstí potkala paní Jitku Hanákovou, která převzala štafetu po paní Pytlíčkové. Dodala mi odvahu a přivedla mne nejen do kurzu, ale také do „Babince - dřívějších žaček paní Pytlíčkové“. Scházely jsme se nejdříve jednou, nyní již 2x měsíčně. Díky Marcele Moštkové jsme měly „servis až do domu“, co se týče paliček, přízí, nití, informací. Také jsem zjistila, že vycházejí časopisy Krajka, Paličkování, Čipka. Babinec je fajn parta, která se už v době mého „přijetí“ zúčastňovala pro mne „velkých“ kurzů organizovaných Vlastou Jiráskovou v Městském kulturním středisku v Mohelnici. Tam jsem měla štěstí se osobně setkat s panem Doležalem, paní Eremiášovou,  Halíkovou, Štefkovou a Vanžurovou. Nejen tito lektoři, ale i účastnice kurzů mi rozšířily obzor. Bylo úžasné pozorovat, jak na herdulích vzniká vždy něco jiného, i když tématicky stejné. Už bylo jasné, že se paličkování pro mne nestává jen koníčkem, ale přerůstá v pěkného koně. V Mohelnici jsme potkaly paní Danu Šmelcerovou - organizátorku „Valašského krajkářského a řemeslného spolku“ z Valašského Meziříčí - díky níž jsme měly další  možnosti setkat se na kurzech ve Valašském Meziříčí i v Kychové a blíže poznat tvorbu krajkářek, jako jsou paní Iva Prošková, Iva Domanjová, Věra Holomečková a další.

Díky všem skvělým kamarádkám jsem měla tu čest vystavovat na společných výstavách, např.
2001 - Přerov -  „PAVUČINY“ s podtitulem „paličkovaná krajka druhdy a nyní“
2007 - Přerov -  „Krása paličkované krajky“
2008 - Spol. klub kasáren v Dědicích „Výstava klubu paličkované krajky Vyškov“                                                
7/2008 Cuijk - Holandsko - společná výstava krajkářek z Přerova a družebního města Cuijku
1/2009 - Němčice nad Hanou -  „Výstava klubu paličkované krajky Vyškov“
3/2009 - Přerov - „Paličkovaná krajka trochu jinak“,
5/2009 - Velká Bystřice u Olomouce „Výstava paličkované krajky „ „Palice z Bystřice“
a několikrát ve Slavkově u Brna, Valašském Meziříčí, Frenštátě, Rožnově pod Radhoštěm, Hranicích na Moravě a v Mohelnici.
V roce 2010 jsem zrealizovala projekt "Šestiúhelníková mozaika", který byl původně pro frekventantky mých kurzů. Později se projekt rozšířil do celé republiky i za její hranice. Více včetně fotografií viz

http://netklubherdulky.napady.net/sestiuhelnikova-mozaika

Výstava šestiúhelníků bude putovat po naší republice, Slovensku a Holandsku do roku 2012.
Na základě šestiúhelníkové mozaiky paní Iva Velísková zorganizovala nový zajímavý projekt - paličkovaný paraván - viz

http://netklubherdulky.napady.net/paravany     
http://netklubherdulky.napady.net/okenka-do-paravanu
http://netklubherdulky.napady.net/lomene-oblouky

Back to content | Back to main menu