Paličkování

Go to content

Main menu

Postup zdobení kraslic

Kraslice

JAK SE ZDOBÍ KRASLICE TECHNIKOU VOSKOVÝ RELIÉF:

Vyfouknutá vejce (výfuky) propláchneme vodou. Výfuky umyjeme drsnou houbičkou čistým octem a poté opláchneme vodou. Necháme dobře vyschnout.

Bílé výfuky zdobím červeně a modře, tmavohnědé výfuky zdobím bíle a hnědě.

Ostatní výfuky barvím. Je možno použít jakoukoliv barvu, já osobně zdobím barvou CELOX. Protože tato barva vytvoří velmi hladký povrch, obarvené  výfuky nahřeji a rychle potřu včelím voskem.

Potřeby na zdobení:

- voskovky (stačí 6 barev - dříve balení Koh-I-Noor - na obrázku zebra)
- nebo Masná křída Koh-I-Noor (používám hlavně bílou barvu - v balení 6 ks stejné barvy)
- tužka se zapíchnutým špendlíkem - skleněná nebo kovová hlavička. Velikost špendlíkové   
 hlavičky určuje velikost čárky či tečky.
POZOR - nepoužívat špendlíky s umělohmotnou hlavičkou!

Zdroj tepla na rozehřívání voskovky. Já používám elektrické nahřívátko s konstantní teplotou. Je to podobná plotýnka jako u překapávače. Vy si můžete vyzkoušet udělat provizorní zdroj takto. Třetinková omnia láhev s víčkem. Víčko naříznout dvakrát tak, aby se dala prostrčit lžíce (pozor - lžíce se poničí!). Víčko i se lžící nasadit na láhev. Do lžíce ulomit kousek voskovky. Pod lžíci umístit kalíškovou svíčku - tuto eventuálně podložit tak, aby plamen byl těsně pod lžící viz foto. Tento způsob má nevýhodu v tom, že pracujete s otevřeným ohněm a těžko se reguluje teplota voskovky. Navíc dokáže "čadit".

Při samotném zdobení je potřeba nahřát špendlík ve voskovce, tu také rozmíchat - barvivo se usazuje. Na každou čárku či tečku je nutno špendlík opětovně namočit a nenechat špendlík vychladnout.

DĚROVANÉ KRASLICE:

Dírky se vrtají buď kulatým pilníčkem nebo ruční modelářskou vrtačkou. Po vyvrtání všech dírek je potřeba výfuk ponořit do Sava, aby se rozpustila blanka pod skořápkou. 1 litr Sava vystačí přibližně na 40 výfuků. Délka ponoru asi 10 minut. Po vyjmutí výfuků opláchnout vodou a nechat vysušit - další zdobení je stejné - viz výše.

Děrované kraslice v mé galerii vrtal pan Ivan Křemen

Back to content | Back to main menu